Instagram Nerede Bulunur?

Instagram (IG veya Insta olarak da bilinir), Facebook, Inc.'in sahip olduğu bir foto ve görsel paylaşım sosyal ağ hizmetidir. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından yaratılmıştır ve Ekim 2010'da yalnızca iOS'de piyasaya çıkartılmıştır.
Google Android cihazlar için sürüm, Nisan 2012'de bir buçuk yıl sonra yayınlandı, ardından Kasım 2012'de özellik sınırlı web sitesi arayüzü ve sırasıyla Nisan 2016 ve Ekim 2016'da Windows 7 ve Mobile ve XP için uygulamalar yayınlandı. Uygulama, kullanıcıların çeşitli filtrelerle düzenlenebilen ve etiketler ve konum bilgileriyle birleşik edilen hizmete görsel ve video yüklemelerine olanak tanır.
Bir hesabın gönderileri herkese açık olarak ya da önceden onaylanmış takipçilerle paylaşılabilir. Kullanıcılar, diğer kullananların paylaştıkarına etiketlere ve konumlara göre göz atabilir ya da popüler içeriğini görebilir.
Üyeler fotoğrafları "beğenebilir" ve görsellerini bir duvarına eklemek için diğer influencerleri izleyebilirler. Servis en önce yalnızca görselin kare (1: 1) en boy oran ile ayarlanmasına izin verilmesiyle ayarlandı, ancak bu ayarlar 2015'te kolaylaştırıldı.
Ayrıca, kullanıcıları her birinin 24 saat boyunca erişebilmelerini sağlayan sıralı bir yayına görsel ve klipler göndermelerini sağlayan bir platform oluşturdular. Snapchat ile rekabete girdiler. Ocak 2019'dan itibaren, Instagram Hikayeler özelliği günde 500 milyon hizmet alan insan tarafından kullanılmakta. 2010 yılında piyasaya sürüldükten sonra Instagram hızlı bir şekilde popülerite kazandı; iki ayda bir milyon kayıtlı üye, senede 10 milyon ve Mayıs 2019 itibariyle 1 milyar kullanıcı Instagram’a katıldı.
Nisan 2012'de Face, Igyi yaklaşık 1 milyar ABD doları tutarında nakit olarak aldı. Ekim 2015 itibariyle, platforma 40 milyardan fazla içerik yüklendi.
Etkisi ile övülmesine rağmen Insta, özellikle politika ve arayüz değişiklikleri, sansür iddiaları ve insanlar tarafından yüklenen yasadışı veya|ve|ya da} uygunsuz içerikler bakımından saldırıya konu oldu. 14 Ocak 2019 itibariyle, IG'daki en çok sevilen fotoğraf, bir Kylie Jenner videosunda 18 milyon olan skoru aşmak amacıyla yaratılan @world_record_egg kullanıcısı tarafından gönderilen bir yumurtanın görselidir. Bu görselin şu anda 53+ milyondan fazla like’ı var.
Tarihçe

Kevin Systrom ve Mike Krieger, çok özellikli HTML5 check-in projesi olan Burbn'u mobil fotoğrafçılık üzerine odaklamayı seçtikleri Instaı, CA USA’da yazmaya başladı.
Krieger'ın belirttiği gibi, Burbn Foursquare'e fazla kopyalamaya başladı ve ikisi de çok büyüdüğünü fark etti. Burbn daha sonra görsel paylaşmaya daha fazla odaklanmak için döndürüldü.
Insta kelimesi, anında kamera ve telgrafın kısaltmasından oluşturulmuştur. 5 Mart 2010'da Systrom, Burbn'da çalışırken, Baseline Ventures ve Andreessen Horowitz ile 500.000 dolarlık bir çekirdek fonu kapattı. Josh Riedel firmaya Ekim ayında Kullanıcı Yöneticisi olarak katıldı, Shayne Sweeney Kasım ayında mühendis olarak katıldı, ve Jessica Zollman Ağustos 2011'de Topluluk Evangelisti olarak katıldı.
Kevin Systrom, 16 Temmuz 2010'da ilk fotoğrafını Insta'ya gönderdi. Fotoğraf, Meksika'da ve Systrom'un kız arkadaşının ayağındaki bir köpeği göstermekte; Görsel, Insta'nın X-PRO2 filtresi kullanılarak efekt verilmiştir. 6 Ekim 2010'da IG iOS uygulaması, App Store'dan resmen indirilmeye sunuldu. Şubat 2011'de IG'ın Benchmark Capital, Jack Dorsey, Chris Sacca (Sermaye Fonu aracılığıyla) ve Adam D'Angelo gibi çeşitli yatırımcılar 7 milyon dolar kazandığıno bildirdi.
IG'da 20 milyon dolar değerinde bir anlaşma yapıldı. 3 Nisan 2012'de IG, Android telefonlar için yayımlandı, ve bir günden az bir sürede bir milyondan fazla indirildi. Wall Street Journal, Mart 2012'de, 500 milyon dolar olduğunu, ertesi ay IG, girişim kapitalistlerinden 50 milyon dolar değerinde bir değer kazandırarak değerini 50 milyon dolar’a çıkardı. Joshua Kushner, IG'ın B Serisi bağış toplama turunda en büyük ikinci yatırımcıydı ve yatırım şirketi Thrive Capital'in hisselerini Facebook'a sattıktan sonra parasını iki katına çıkarmasına yol açtı.
Aynı ay, Facebook, Instagram'ı 1 milyar dolara nakit olarak aldı, şirketi bağımsız bir şekilde yönetmeyi sürdürmek için bir plan yaptı. Federal Ticaret Komisyonu, 14 Ağustos 2012, ve 22 Ağustos 2012’de anlaşmasını onayladı.
Soruşturma kapandı ve anlaşmanın ilerlemesine izin verildi. 6 Eylül 2012 tarihinde, Instagram ve Facebook arasındaki anlaşma resmen kapatıldı.
Özellikler ve Araçlar
Orijinal bir fotoğraf, Instagram tarafından otomatik olarak bir kareye kırpılır ve kullanıcının seçimine göre bir filtre eklenir.
Kullanıcılar fotoğraf ve kısa videolar yükleyebilir, diğer kullanıcıların yayınlarını takip edebilir ve görüntüleri bir konum adıyla coğrafi olarak etiketleyebilir.
Kullanıcılar hesaplarını "özel" olarak ayarlayabilir, böylece yeni takipçilerin isteklerini onaylamalarını ister. Kullanıcılar Instagram hesaplarını diğer sosyal ağ sitelerine bağlayarak yüklenen fotoğrafları bu sitelerle dağıtmalarını sağlar. Ocak 2011'de IG, kullanıcıların hem videolarını hem de birbirlerini keşfetmelerine yardımcı olacak hashtag'leri sundu.
IG, görsellerin öne çıkması ve benzer düşünen Instagram kullanıcılarının ilgisini çekmesi için "müzik" gibi genel sözcükleri etiketlemek yerine, kullanıcıları hem belirli hem de alakalı etiketler yapmaya teşvik eder.
Eylül 2011'de, uygulamanın yeni bir sürümünde yeni ve canlı filtreler, anında eğme kaydırma, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, isteğe bağlı kenarlıklar, tek tıklamayla döndürme ve güncellenmiş bir simge bulunuyordu. Ağustos 2015'te Insta, kullanıcıların önceki kare kare gereksinimini ortadan kaldırarak hizmete tam boyutlu manzara ve portre fotoğrafları ve videoları yüklemelerine izin vermeye başladı.
Ağustos 2016'da IG, kullananların müzik ve "müziklar için ekranı yakınlaştırmasını sağlayan bir yakınlaştırma 618 medya özelliği ekledi. Eylül 2016'da Insta, daha önce kullanıcıların|üyelerin| coğrafi etiketli görsellerinin haritasını görmesine olanak sağlayan Fotoğraf Haritalarını kaldırmıştır.
Bir IG sözcüsü, "Görsel Haritası yaygın olarak kullanılmadığını, bu yüzden özelliği kaldırmaya ve başka önceliklere odaklanmaya karar verdik" dedi. Aralık 2016'da Instagram, kullanıcıların daha sonra görebilmek için fotoğraf kaydetmelerine sağlayan bir özellik sundu.
Sürekli girilen yerler, app’daki özel bir sayfaya eklenir. Bu özellik, kullanıcıların kaydedilmiş gönderileri farklı koleksiyonlarda düzenlemelerine izin vermek için Nisan 2017’de güncellendi.
IG Keşfet
Haziran 2012'de IG, popüler müzikleri görüntüleyen ve yakındaki konumlarda|coğrafyalarda} arama yapanlar için Instagram uygulaması içinde "Keşfet" i geliştirdi. Alan, Haziran 2015’te moda etiketleri ve yerleri, içerik ve konum arama özelliği içerecek şekilde güncellendi.
Nisan 2016’da Instagram, sekmeye "Might Like You Might" uygulaması ekledi, ardından Ağustos’ta konserler, spor oyunları ve diğer canlı etkinliklerden ve yayınlardan videolar içeren bir "Events" uygulaması eklendi.
Ardından Ekim ayında Insta Hikayeleri eklendi. Uygulama daha sonra Insta Live içerikleri yayınlanmakta olan Kasım 2016'da tekrar yazıldı. Mayıs 2017'de Instagram, bir kez daha yakındaki yerlerden herkese açık Story içeriğini tanıtmak için Keşfet alanını güncelledi.


Fotoğraf Filtreleri
IG, üyelerin görüntülerine uygulayabilecekleri çeşitli fotoğrafik efektler sunar:

Normal: Hiçbir efekt uygulanmamıştır.
1977: Kırmızı bir tonla artmış fokuslanma, fotoğrafa pembe, parlak ve soluk bir görünüm verir.
Amaro: Fokus merkezde iken, içeriğe ışık ekler.
Brannan: Koyuluk ve pozlamayı arttırır ve metalimsi bir renk tonlaması ekler.
Earlybird: Fotoğraflara sepya rengi ve ılık sıcaklık ile daha eski bir görünüm kazandırır.
Hefe: Yüksek ton ve doygunluk, Lo-Fi'ye benzer bir etkiye sahip ancak o kadar içeriği genişleten değil.
Hudson: Yüksek gölgeler, serin renk tonu ve soluk merkeziyle buzlu bir yanılsama yaratır.
InkWell: Siyah beyaza doğrudan aktarım – fazladan düzenleme yok.
Kelvin: Ona parlak ışık vermek için doygunluğu ve sıcaklığı arttırır.
Lo-fi: Odaklılığı kullanarak ve sıcaklığı "yakmak" yoluyla rengi zenginleştirir ve güçlü gölgeler ekler.
Mayfair: Sıcak pembe tonu uygular, fotoğraf merkezini aydınlatmak için ince bir vinyet etkisi ve ince siyah bir kenarlık oluşturur.
Nashville: Sıcaklığı ısıtır, renk yoğunluğunu azaltır ve hafif bir pembe renk kontrastı vermek için pozlamayı arttırır - bu onu tarihi hissettirir.
Artış: Manzaranın daha yumuşak aydınlatmayla görüntüye bir ışık ekler.
Sierra: Solmuş, yumuşak bir görünüm verir.
Sutro: İçerik kenarlarını yakar, mor ve kahverengi tonlara fokuslanarak parlak noktaları ve tonları önemli şekilde artırır.
Ekmek kızartma makinesi: Merkezi yakarak fotoğrafı yaşlandırır ve etkileyici bir görsel ekler.
Valencia: Antik bir his vermek için odaklanmayı yükselterek ve fotoğrafı ısıtarak fotoğrafı sarar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *